رنگ آمیزی ساختمان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می گردد. علت این تقسیم بندی به شرایطی که بر این دو بخش حاکم است، برمی گردد. رنگ ها و پوشش ها بسته به تاب آوری آن ها در برابر اشعه ماورابنفش (UV) و همچنین سرما و گرما ، فرساینده های محیطی و شرایط جوی ، قابلیت استفاده در نمای ساختمان یا بخش خارجی (EXTERIOR) را پیدا می کنند. برای رنگ های داخلی (INTERIOR) شرایط آسان تری حاکم می باشد. تعریف فوق در تمامی ساختمان ها و حتی صنایع حاکم است.

رنگ هایی که در نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل خانواده رنگ های پلاستیکی ، خانواده رنگ های روغنی و خانواده رنگ های اکریلیک و لاتکس می باشد. از خانواده رنگ های پلی استری، رنگ های اپوکسی و رنگ های پلی یورتان و … به صورت محدودتری استفاده می گردد.

 

رنگ آمیزی ساختمان با استفاده از رنگ های روغنی یا آلکیدی

رنگ های روغنی پس از اعمال روی سطح، صافی خیلی عالی دارند و همین نکته امکان تمیزکاری بهتری به آن ها می دهد. اما روی سطوح فلزی خیلی بهتر از سطوح گچ و سیمانی می چسپند، بنابراین در صورت ترک خوردن شروع به پوسته کردن و ریختن می نمایند. از نظر بهداشتی استفاده از این رنگ ها در فضای داخلی ساختمان مخصوصا فضاهایی که کودک و یا افراد با حساسیت ریوی در آن ها ساکن اند و زندگی می کنند در بیشتر کشورها کم کم منسوخ و ممنوع شده است.

 

رنگ آمیزی ساختمان با استفاده از رنگ های پلاستیک

رنگ های پلاستیک روی سطوح گچی و سیمانی قابل اعمال هستند و در داخل ساختمان یکی از انتخاب های بیشتر مردم برای پوشش سقف می باشند. از مزایای رنگ های پلاستیک می توان به قابلیت بسیار خوب جذب صدا اشاره کرد ولی از نظر مقاومت در برابر شستشو بسیار ضعیف هستند. از نظر بهداشتی هم با اینکه استقبال زیادی از این رنگ ها می شود خیلی مورد تایید نیستند، چرا که اولا با گذشت زمان ذرات گرد آزاد می کنند و دوما با افزایش دما در مجاورت آن ها احتمال آزاد شدن گازهای نامناسب برای سلامتی بیشتر می گردد.

 

رنگ آمیزی ساختمان با استفاده از رنگ های اکریلیک

رنگ های اکریلیکی به دو صورت پایه آب و پایه حلالی فرموله می شوند. رنگ های پایه حلالی در داخل ساختمان به ندرت استفاده می شوند. رنگ های اکریلیکی خواص فوق العاده ای از نظر چسپندگی روی سطوح مختلف دارند و به دلیل خاصیت الاستیک یا کشسانی دوام بیشتری در برابر ترک ها و پوسته شدگی دارند. این رنگ ها دارای خواص آنتی باکتریال می باشند ولی در مقایسه با رنگ های روغنی براقیت کمتری دارند و تمیز کاری آن ها به سادگی رنگ های روغنی نیست.