اهمیت رنگ آمیزی و اجرای درست رنگ و پوشش ها در داخل و خارج ساختمان، بحثی است که در این مقاله به تشریح آن می پردازیم. حتما در اخبار و رسانه ها و یا در جمع های دوستانه، بارها و بارها شنیده ایم که عمر ساختمان در ایران کوتاه است، یا اینکه در آگهی های خرید و فروش و اجاره ساختمان، اصطلاح کلنگی به گوشمان خورده است.

چرا ساختمان کلنگی می شود، یا چرا فرسوده و کلنگی به نظر می رسد؟ معمولا در ساخت و سازها، بخش هایی از ساختمان از فیلترهای محاسبه و نظارت سخت گیرانه رد می شود. ولی بعضی از بخش ها مورد بی مهری قرار می گیرد. یکی از دلایل عمده و اصلی در فرسایش و کلنگی شدن ساختمان ها غفلت از همین مراحل است. مواردی چون گچ کاری، کاشی کاری، سنگ کاری، چوب کاری و رنگ آمیزی از مهم ترین عوامل در تخریب ظاهری و پس از آن تخریب عمقی ساختمان هستند.

کاشی کاری ، سنگ کاری و آجر چینی

در نصب کاشی، سنگ و آجر می بایست چندین عامل مدنظر باشد. استفاده از ملات مناسب و ایجاد خطوط درز مساوی و موازی و رعایت جزئیات معماری بسیار حائز اهمیت هستند و در صورت غفلت به سرعت منجر به تخریب ظاهری و عمقی ساختمان می شود.

گچ کاری، گچ بری و سیمان کاری

گچ کاری، گچ بری و طرح های پایه گچ ، در ساختمان ها رایج و مرسوم است. اما به دلیل اشکال و عدم شفافیت در قرارداد های و بحث صرفه جویی و سود و زیان کار، گاها نتیجه کار را به شکل دلخواه ما در نمی آورد. رعایت جزئیات زیباسازی در این حرفه قیمت کار را برای پیمانکار بالا می برد. بنابراین جزئیات عمقی به ناچار عمدی یا سهوی مورد چشم پوشی قرار می گیرد. جزئیاتی مانند گونیا، گوشه ها و خم و ابزارها از این دست موارد هستند.

اهمیت رنگ آمیزی و نقش مثبت آن در ساختمان

رنگ آمیزی و نقاشی بخش های داخلی و خارجی ساختمان برخلاف تصور اکثریت مردم یکی از مهم ترین کارهای صورت گرفته در ساختمان می باشد. برای رنگ آمیزی ایده ال حتما موارد زیر را رعایت نمایید:

-قبل از انجام عملیات نقاشی و رنگ آمیزی حتما الگویی از ایده رنگ آمیزی آماده نمایید.

-قبل از شروع رنگ آمیزی سطوح کاملا تمیز شده باشند. اگر پوسیدگی در فلز، چوب و یا تخریب در گچ کاری و سیمان کاری وجود دارد، بازسازی شود. اگر لایه های رنگ قدیمی دچار آسیب دیدگی است حتما تمیز شده و در صورت لزوم به صورت صد در صدی لایه برداری صورت گیرد.

تمیزکاری و آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی

تمیزکاری و آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی

-رنگ و پوشش مورد نظر را حتما از محصولات تایید شده و معتبر تهیه نمایید. اهمیت رنگ آمیزی با رنگ های استاندارد برای ارائه کار بی نقص نباید دست کم گرفته شود.

-نحوه ترکیب رنگ با حلال( پایه آب یا پایه حلال)  را براساس دستور کار کارخانه سازنده انجام دهید.

-حتما ضخامت لازم را برای هر ناحیه و هر رنگ رعایت نمایید.

-بین هر لایه اعمال شده تا لایه بعدی زمان انتظاری لازم است که با مراجعه به دستور کار اجرای رنگ قابل دست یابی است.

-شرایط جوی برای اعمال رنگ ها و پوشش ها مد نظر قرار گیرد.

-هیچ گاه از یک طیف رنگی برای رنگ آمیزی همه قسمت ها استفاده ننمایید.

اهمیت رنگ آمیزی با طیف رنگی متفاوت

اهمیت رنگ آمیزی با طیف رنگی متفاوت

-مرزبندی ها را به دقت رعایت نمایید و از خط کش و ریسمان و ابزار های مرتبط برای جدا نمودن رنگ ها از هم استفاده کنید.

-رنگ متناسب و صحیح را برای هر بخش و المان و متریال استفاده کنید. اهمیت رنگ آمیزی متریال با رنگ متناسب به آن، در انجام درست کار رنگ آمیزی بسیار مهم است.

-اگر در معماری، محل هایی گونیا و تیز بود، در هنگام آماده سازی سطح جهت نقاشی و رنگ آمیزی، آن ها را از بین نبرید و در محل های یاد شده دقت و وقت بیشتری صرف نمایید.