رنگهای آکریلیک

استفاده از رنگ اکریلیک در رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان پس از تمیزکاری و نظافت و شستشو، پرکاربردترین رشته در ساختمان می باشد، که بسته به نیاز و سلیقه، می تواند سالیانه یا هر چند سال یک بار در ساختمان تکرار گردد.

دلایل رنگ کاری ساختمان

زیبایی بصری – محیطی که در آن زندگی یا کار می کنیم، نیاز به تغییرات ظاهری دارد تا از یکنواختی در آید. رنگ نما ساختمان ،رنگ داخل ساختمان شامل رنگ دیوار، رنگ سقف، رنگ درب ها و یا رنگ آمیزی وسایل و لوازم داخلی باعث زیبایی و تغییر ظاهر محیط می گردد.

بهداشت – اشیا و وسایل داخل و بیرون ساختمان همیشه با عواملی از قبیل موجودات ریز میکروسکوپی(میکرو ارگانیسم ها) قابل آلوده شدن می باشند. اشیا و وسایل را می توان با شستشو تمیز و ضدعفونی کرد ولی نقاشی ساختمان، یکی از بهترین راه ها برای حذف آلودگی های ساختمان می باشد.

محافظت از ساختمان – ساختمان و بخصوص نمای آن که بیشتر در مجاورت شرایط جوی و محیطی و تابش های خورشیدی قرار دارد، نیاز به محافظت دارد. رنگ های مخصوص نما مانند رنگ تکسچر ( رنگ بافت دار) به راحتی از عهده این مورد برمی آیند. در بخش داخلی هم نقاطی مانند سرویس های حمام و دستشویی و آشپزخانه که در معرض آب و رطوبت قرار دارد، نیاز مبرمی به رنگ آمیزی دیوار و سقف دارند. انتخاب غلط و نادرست رنگ ، عدم اجرای صحیح رنگ ها در رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان، ضمن کم کردن کارایی رنگ، به فرسوده شدن و تحمیل هزینه های بیشتر در  رنگ آمیزی های بعد، در بخش نما و داخل ساختمان منجر می گردد.

اهیمت رنگ آمیزی در زیبایی و محافظت از نما ساختمان
اهیمت رنگ آمیزی ساختمان در زیبایی و محافظت از نما

رنگ اکریلیک ساختمانی

نقاشی ساختمان تا چندی پیش محدود به رنگ های روغنی و پلاستیک بود. با ورود رنگ اکریلیک ، نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان دچار تحول شد. رنگ های اکریلیک بر پایه رزین های آکریلیکی فرموله و ساخته شده اند. در حالی که رنگ های روغنی بر پایه رزین های آلکید( روغنی) و رنگ های پلاستیکی بر پایه رزین های ونییل فرموله شده اند. رزین های آکریلیک هم پایه آب( حلال آن ها آب است) و هم پایه حلال( حلال آنها بیشتر حلال های نفتی و مشتقات آن است) هستند. بنابراین وقتی می گوییم رنگ اکریلیک، باید رنگ اکریلیک پایه آب و رنگ اکریلیک پایه حلال از هم تفکیک گردد.

نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان،  ۹۹% با رنگ اکریلیک پایه آب صورت می گیرد، به گونه ای که رنگ اکریلیک ساختمانی همان رنگ اکریلیک پایه آب است ولی باید این را هم در نظر داشته باشیم که رنگ اکریلیک پایه حلالی هم وجود دارد. در زیر به مزایا و معایب رنگ های اکریلیک پایه آب می پردازیم.

 

مزایای رنگ اکریلیک پایه آب

۱- اولین مزیت رنگ های پایه آب سهولت استفاده و عدم نیاز به حلال های بودار و اذیت کننده است.
۲- تا قبل از خشک شدن با آب شسته می شوند . بعد از خشک شدن ضد آب و قابلیت دستمال کشیدن پی در پی هستند.
۳- این رنگ ها مقاومت بسیار خوبی در محیط های مرطوب از خود نشان می دهند و نسبت به رنگ های روغنی و پلاستیک، مقاومت بسیار زیادی در برابر پوسته شدن و ترک خوردن از خود نشان می دهند.
۴- در این رنگ ها  می توان از افزودنی های گوناگون از جمله عامل ضد قارچ، ضد کپک و ضد باکتری استفاده کرد که نتایج بسیار عالی به همراه می آورد.
۵- در ساخت این رنگ ها از مواد سمی و مضر خبری نیست و مواد مجاز فرار نیز طبق استاندارد ها است .
۶- دیوار هایی که با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی می شوند، لطافت و نرمی دلپذیری دارند.

مزایا استفاده از رنگ اکریلیک
مزایا استفاده از رنگ اکریلیک

معایب رنگ آکریلیک پایه آب

براقیت رنگ های اکریلیک پایه اب نسبت به رنگ های روغنی خیلی پایین تر است. به همین دلیل دیوار هایی که با رنگ روغنی نقاشی شده اند، راحت تر تمیز می گردد.

 

نحوه استفاده از رنگ اکریلیک پایه آب ساختمانی

همان طور که گفته شد رنگ های اکریلیک ساختمانی پایه آب هستند. پس از باز کردن درب سطل یا ظرف رنگ، آن را کمی بهم بزنید. اگر غلظت رنگ در درون ظرف یا سطل رنگ زیاد باشد، با افزودن مقداری آب می توان آن را رقیق نمود. توجه گردد که حداکثر مقدار مجاز آبی که به رنگ داخل سطل پلمپ می توان اضافه کرد، توسط شرکت سازنده آن رنگ تعیین می شود ولی بسته به رنگ بین ۵ تا ۱۰ درصد وزنی می توان آب اضافه نمود.

رنگ های اکریلیکی برای رنگ کاری و نقاشی ساختمان همگی قابلیت اعمال و اجرا با قلمو غلطک و پیستوله را دارند، ولی در صورتی که بخواهید رنگ تهیه شده را با دستگاه های ایرلس بپاشید، حتما با سازنده رنگ مشورت کنید.

کاربرد رنگ اکریلیک

این رنگ ها طیف وسیعی از نیاز های نقاشی و رنگ آمیزی را پوشش می دهد، و براساس زمینه مصرف در بخش های گوناگونی چون نقاشی روی بوم، نقاشی روی سفال ،  نقاشی روی اشیا سیمانی و بتونی، نقاشی روی پارچه ،نقاشی روی شیشه و رنگ آمیزی های صنعتی و هنری قابلیت فرموله شدن و اجرا دارند.

0 دیدگاه برای “رنگ اکریلیک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button