پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری چیست و چه کاربردی دارد ؟ شاید واژه پتینه کاری برای خیلی از مردم ناآشنا باشد. پتینه کاری هنر ایجاد طرح های هنری جذاب ، یا کهنه و قدیمی جلوه دادن سطوح و اشیا با استفاده از خمیرها و رنگ های هنری خاص است. پتینه طرح و نقش استاندارد شده ای ندارد که به عنوان مرجعی برای استفاده باشد . هر طراح و نقاشی و هنرمندی بر اساس ذوق و سلیقه و هنر خود حالت های مختلفی بر روی سطوح گوناگونی از قبیل گچ ، سیمان ، چوب ، فلز و ….ایجاد می کند. خمیر پتینه یا تکسچر بسکت از معروف ترین مواد پتینه کاری است. خمیر تکسچر کراکل ، خمیر کاهگل ، رنگ کهنه کاری، رنگ صدفی و شاپان و … از دیگر مواد پتینه کاری هستند. حال که جواب سوال پتینه کاری چیست را دادیم به سراغ  آشنایی بیشتر با این هنر می رویم.

مواد پتینه چیست؟

مواد پتینه کاری چیست؟ یا برای ایجاد یک طرح پتینه به چه موادی نیاز داریم. در این بحث می خواهیم شما را با مواد پتینه بیشتر آشنا کنیم. خمیر پتینه یا تکسچر بسکت که خمیری سفید رنگ و نرم است یکی از مواد پر استفاده در پتینه کاری برای ایجاد طرح های هنری ظریف می باشد. تکسچر اسپانچ نوعی خمیر پتینه دانه سنگی است که برای ایجاد طرح های پتینه زبر استفاده می شود( البته به دو صورت نرم و زبر در دسترس است). برای ایجاد طرح های پتینه ترک و پوست سوسماری از تکسچر کراکل استفاده می شود.با استفاده از خمیر کاهگل نیز می توانیم طرح های کاهگلی سنتی را ایجاد کنیم. همچنین می توانیم با استفاده از رنگ های صدفی طرح های پتینه خودمان را با رنگ دلخواه که عمدتا طلایی هستند با رنگی متالیک با تلالو درخشان رنگ آمیزی کنیم. همچنین برای ایجاد طرح های سبک کلاسیک و عتیقه جلوه دادن اشیا یا کهنه کاری می توان از رنگ کهنه کاری و شاپان استفاده نمود. همچنین انواع غلطک های طرح دار و شابلون برای ایجاد انواع طرح های پتینه به کار می رود.توجه به این نکته که سبک “تینه کاری چیست؟” مستلزم مروری بر سبک ها و تاریخچه این هنر است.

پتینه ایتالیایی چیست؟

پتینه ایتالیایی ( Italian faux painting)رنگ‌آمیزی ساختگی یا پرداخت مصنوعی است . که با استفاده از انواع خمیر های پتینه و رنگ های صدفی با افکت‌های مختلف پیرل (پیگمنت صدف) است.  اولین ارجاع به یک شکل هنری شبیه تکنیک های نقاشی رنگ آمیزی در سفال میکرن و برخی از آثار هنری یونان، حدود ۲۲۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است. زبان انگلیسی  اصطلاح  “faux” را از زبان فرانسه گرفت، که در ابتدا به معنای جعلی بود، اما معنای مشتق شده از این کلمه ، چیزی است که به چیزی دیگر شبیه شده است.نقاشی Faux یا پرداخت مصنوعی هنری، هنر بازسازی ظاهر و احساس مواد طبیعی است. نقاشی Faux یک روش نیست، بلکه مجموعه ای از تکنیک هایی است که برای متقارن ساختن بافت های سنگ مرمر، چوب، سنگ آهک، رنگ آمیزی وو حتی برای ایجاد طرح کهنه کاری روی مجسمه استفاده می شود.

تاریخچه پتینه ایتالیایی

در مورد اینکه پتینه کاری چیست و اولین بار از کجا شوع شد مطلبی که در این بحث سعی داریم بیان نماییم. اولبن بار هنرمندان فرعون های سلسله سوم، تکنیک نقاشی رنگ آمیزی چوب را بدست آوردند. شهرهای دفن پمپی و هرکولانوم (که در فوران آتشفشانی کوه ووزویوس در سال ۷۹ میلادی دفن شده اند) تکنیک های رنگ آمیزی را برای ساخت قطعات تزئینی معماری و نقاشی های سنگی استفاده کردند.
رومی ها از نقاشی تزئینی به عنوان ابزاری برای تحسین خود استفاده می کردند. دیوارهای رومیان ثروتمند با پرتره های صاحبان خانه تزئین شد. این زمانی بود که نقاش های تزئینی  پیشرفت بزرگ را دید.همه این ها با پایان سقوط امپراتوری روم پایان یافت. طرحهای پتینه کاری هنری با قدرت گفتن کلیسا رفته رفته از معماری به سمت کلیسا و طراحی های مذهبی داخل اماکن مذهبی سوق پیدا کد. در اروپا، بسیاری از چیزها در قرن ۱۴، آغاز رنسانس اروپا شروع به تغییر کردند و سرنوشت نقاشی Faux را تغییر دادند. نقاشان ایتالیایی با استفاده از تکنیک های نقاشی دیواری برای تزئین کلیساها و خانه های نجیب زاده، از کسانی که به آنها سفارش دادند، شروع به کار کردند. این عصر طلایی نقاشی بود و سرنوشت نقاشی مصنوعی دیگر متفاوت نبود. بسیاری از تکنیک های جدید توسعه یافتند و و تکنیک های موجود، مورد اصلاح قرار گرفتند. بنابراین مواد به طور واقعی به نظر می رسید. چوب مصنوعی و سنگ مرمر مصنوعی ساخته شده و مورد استفاده در ساخت کلیساهای بزرگ برای حفظ هزینه های ساخت و ساز کم است.

ایده تزئینات خانه ها، خود را در کلاس فوق العاده ای از دوره ویکتوریا جذاب می کند. و در این زمان faux به پایان رسید مانند چوب گرانیت، سنگ مرمر و stenciling عمدتا مورد استفاده قرار می گیرد. برای تزئین کف، دیوار و سقف.طرح های استنسیل ویکتوریا ها در مقایسه با طرح های زمان مدرن، حیله گر تر و مجذوب کننده تر بودند. این عطر و طعم به محدوده پرنعمت اضافه شده است، زمانی که با رنگ های روشن با ساخت پیچیده استفاده می شود.این در طول قرن ۱۸ و ۱۹ بود، زمانی که نقاشی مدرن متولد شد. کارشناسان ارشد قدیمی ، تکنیک هایی را ایجاد کردند که ما به طور کلی نقاشی های مصنوعی ، یا نقاشی می نامیم.
با توجه به افزایش نقاشی دیواری، در قرن نوزدهم بسیاری از موسسات حرفه ای برای آموزش هنر به وجود آمدند.

پتینه فرانسوی و ایتالیایی

در طی رنسانس، دو مدرسه نقاشی مصنوعی تشکیل شد، یکی مدرسه ایتالیایی بود و دیگری مدرسه فرانسوی بود.
سبک فائو که توسط مدرسه ایتالیایی توسعه یافت، واقع بینانه بود اما از دست رفت. تکنیک های فتوشیمیایی که توسط ایتالیایی ها استفاده می شد، گام های کمتری را ایجاد کرده اند و در هنگام ایجاد یک اثر دلخواه ، در هنگام تماشای از راه دور موفق تر هستند.
تکنیک های Faux که توسط مدرسه فرانسوی توسعه یافته اند پیچیده است.قرن هفدهم زمانی بود که لاک زدن باعث پایان یافتن مصائب شد. این دومین دوره طلایی برای نقاشی رنگ آمیزی در اروپا بود. قصر ورسای شاهد بر این ادعا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button